Start w Przedszkolu

Drodzy Rodzice! Wasze dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola. Jesteście pełni obaw. Czy da sobie radę? Jeśli do tej pory nie zaczęliście przygotowywać dziecka do przedszkola, postarajcie się to teraz nadrobić. Do pierwszego września zostało już nie wiele czasu.

Rozstanie z mamą jest dla malucha dużym przeżyciem. Ale to nie dramat. Pod warunkiem, że dziecko będzie na nie przygotowane. Jak ułatwić mu start w przedszkolu?

1. Staraj się jak najwięcej mówić o przedszkolu. Pamiętaj, że jest to dla trzylatka pojęcie zupełnie abstrakcyjne. Musisz powiedzieć dziecku, że będzie mogło się tam bawić z kolegami, rysować, lepić z plasteliny, że będą duże sale, zabawki. Powinnaś je też uprzedzić, że mogą się zdarzyć kłótnie. Jeśli będzie Ci zadawało pytania, nie pozostaw żadnego z nich bez odpowiedzi.

2. Dziecko musi wiedzieć jak wygląda jego przedszkole. Przyjdź z nim na spotkanie adaptacyjne.

3. Nie kupuj sama rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w przedszkolu. Wybierzcie się razem na zakupy – pozwól, żeby wybrało kapcie czy worek.

4. Jeśli Twój maluch nie miał do tej pory kontaktu z rówieśnikami, postaraj się to nadrobić. Zaproś do siebie znajomych z dziećmi albo wybierzcie się na plac zabaw. Postaraj się, żeby dzieci bawiły się bez Twojego udziału.

5. Sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste, codzienne czynności: zakładać czapkę, sweter, wkładać kapcie, jeść łyżką i widelcem, czy poradzi sobie w toalecie. Jeśli okaże się, że ma z czymś problemy, poćwiczcie razem. Chwal je za każdy, nawet najmniejszy sukces.

6. Jeśli do tej pory dziecko nigdy nie rozstawało się z domem, zostaw je na godzinę czy dwie u dziadków lub znajomych. To ważne, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem.

7. Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że nie da sobie rady. Ono od razu wyczuje Twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego nowego etapu w swoim życiu